Balladyna – streszczenie Aktu II

<<powrót – Balladyna – omówienie lektury
<< Streszczenie – akt I

Scena 1

Balladyna i Grabiec

Goplana nakazała Chochlikowi pilnowanie Grabca, by ten nie spotkał się z Balladyną. Okazuje się jednak, że duszkowi się to nie udało i pijany chłopak poszedł do domu dziewczyny. Doszło do schadzki. Zrozpaczona, zawiedziona i przede wszystkim wściekła Goplana za karę zamieniła Grabca w wierzbę. Czuła się zdradzona – dla niej pocałunek z nim był wiążący. Chochlika za niewykonanie zadania nakazała zamknąć w muszli na jeziorze.

Balladyna morduje Alinę

W to miejsce przychodzą siostry – Alina i Balladyna. Goplana chowa się w pobliżu wierzby (Grabca) i z ukrycia obserwuje scenę. Dziewczęta szukają malin. Alina jest radosna, z ufnością spogląda w przyszłość. Wszędzie widzi maliny, które kojarzą się jej z kolorem ust Kirkora. Jej skojarzenia dotyczące malin są pozytywne. Przed Balladyną maliny się chowają. Sfrustrowana tworzy skojarzenia dotyczące malin związane z krwią, mordem, podkreśla, że jest ich mało. Dziewczyny znowu zostają przedstawione na zasadzie kontrastu – dobra i delikatna oraz zła i z morderczym instynktem. Dochodzi do rozmowy sióstr. Balladyna zachowuje się dziwnie. Początkowo Alina nie rozumie zagrożenia. Proponuje nawet siostrze, że odda jej dzbanek malin, jeśli ta poprosi. Balladyna decyduje się jednak zabić siostrę i atakuje ją nożem. Alina umiera. Świadkami tej sceny są: Grabiec (zamieniony w wierzbę) i Goplana.

Balladyna opuszcza miejsce zbrodni, jest w szoku, otumaniona, miotają nią wyrzuty sumienia. Przed nią pojawia się Goplana (która wie, że w pewien sposób przyczyniła się do morderstwa) i przeklina dziewczynę. Na czole Balladyny pojawia się krwawy ślad (kainowe znamię) a Goplana przepowiada jej zły koniec.

Filon odnajduje ciało Aliny

Porzucone w lesie ciało Aliny znajduje Filon, romantyczny kochanek. Zakochuje się w umarłej, co jego miłość od razu czyni nieszczęśliwą. Zabiera ukochaną do chaty Pustelnika, ponieważ wierzy, że uda mu się ją wskrzesić.

Scena 2

Balladyna i Kirkor

Balladyna powraca do chaty Wdowy jako zwyciężczyni. Przed nią uciekają ptaki – nawet przyroda jej nie akceptuje. Uradowana matka wita ją pyta o Alinę. Dziewczyna kłamie, że Alina skorzystała ze sposobności i uciekła z kochankiem. Łamie to serce matce. Kirkor, zgodnie z umową, prosi Balladynę o rękę. Chwilę później Wdowa zauważa na czole Balladyny krwawe znamię. Próbuje je usunąć, gdy okazuje się to niemożliwe, Balladyna wpada we wściekłość (panikę?). Do domu Wdowy przybywają ludzie ze wsi z kwiatami i gratulacjami dla Balladyny. Dziewczyna zgodnie z przekleństwem Goplany widzi na nich krwawe ślady, krople krwi, co sprawia, że Balladyna się boi. Nakazuje pozbyć się kwiatów.

Streszczenie – akt III >>
<<powrót – Balladyna – opracowanie lektury