Bajki Ignacego Krasickiego

Opracowania

Streszczenie

Kruk i lis

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie obraz-5.png
Kruk i lis, rys. Polonistka Youtuberka

Krótka historia dotycząca spotkania lisa z krukiem. Kruk siedział na drzewie i trzymał w dziobie ser. Pod drzewem przebywał lis, który miał ogromną ochotę na ser i wymyślił sposób na to, by go zdobyć. Zaczął komplementować kruka – jego wygląd, pióra, prezencję. W końcu po tylu zachwytach wyraził przekonanie, że tak doskonały ptak z pewnością też pięknie śpiewa i chciałby móc zachwycać się jego śpiewem. Kruk zaczął śpiewać, przez co wypadł mu ser. Lis pochwycił go i uciekł.

Już w pierwszych dwóch wersach pojawia się wyraźny morał:

Bywa często zwiedzionym,

Kto lubi być chwalonym.

Jakie cechy gani w tym utworze Krasicki? Pychę, samouwielbienie, ale także naiwność.

Czapla, ryby i rak

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie obraz-4.png
Czapla, ryby i rak, rys. Polonistka Youtuberka

Czapla była już starym ptakiem, który miał problem ze zdobywaniem pokarmu. Postanowiła w tym celu użyć sprytu. Powiedziała rybom, że ich staw ma zostać wysuszony, by je wszystkie wyłowić. Udała przy tym współczucie. Zrozpaczone ryby poprosiły ją, by przeniosła je do innego stawu. Czapla niby to niechętnie, zaczęła to robić i powoli je zjadać. Gdy już się nasyciła, zachciało się jej skosztować także raki. Jeden z nich zorientował się w sytuacji i nie czekając aż go zje, sam ją udusił.

Pouczenie można tym razem znaleźć na końcu:

Padła nieżywa:

Tak zdrajcom bywa.

Jakie wady i zachowania potępia Krasicki? Zdradę, głupotę i naiwność.

Chwali jednak mądrość i sprawiedliwość raka.

Ptaszki w klatce

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie obraz-3.png
Ptaszki w klatce, rys. Polonistka Youtuberka

Historia dwóch czyżyków zamkniętych w klatce i niezrozumienia pomiędzy nimi. Jeden z nich urodził się w niewoli i korzysta z uroków życia w klatce, drugi urodził się na wolności i dopiero został zamknięty, dlatego płacze. Nie może pogodzić się ze swoim losem.

Morał z tego taki, że ten, kto nie zaznał wolności, nie tęskni za nią. Wolność docenia tylko ten, który jej doświadczył.

Malarze

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie obraz-2.png
Malarze, rys. Polonistka Youtuberka

Było dwóch malarzy: Piotr, który był utalentowany i oddawał prawdę na swoich obrazach, przez co miał niewiele zamówień i był biedny, oraz Jan, który malował źle, ale upiększał rzeczywistość – miał dużo zleceń i pieniędzy.

Jaki z tego morał? Ludzie wolą piękne kłamstwo od brzydkiej prawdy. Zjawisko to obecne jest także dzisiaj – wystarczy przyjrzeć się wszelkim filtrom oferowanym przez portale społecznościowe, które pozwalają upiększać prawdziwe zdjęcia.

Prace pisemne