Krasicki, rozprawka: Czy prawdy zawarte w bajkach Krasickiego znajdują odzwierciedlenie we współczesności.

WSTĘPZdanie nawiązujące do tematu.Krasicki żył ponad 200 lat temu i pisał o świecie sobie współczesnym. Od tego czasu zmieniły się realia, język, ale nie zmienili się ludzie i ich cechy.
 TezaUważam, że utwory tego autora w dalszym ciągu mogą nas czegoś nauczyć.
 Zapowiedź dalszych rozważańW poniższej pracy postaram się udowodnić słuszność powyższej tezy.
ROZWINIĘCIEArgument 1Warto zauważyć, że wartością, którą każdy człowiek sobie ceni, jest wolność.
 Przykład 1Przykładem utworu, który to pokazuje jest bajka „Ptaszki w klatce”. Opowiada o dwóch czyżykach – młodym i starym. Młody urodził się w klatce, stary na wolności. To powoduje, że młody nie zna wolności i jest mu obojętne, gdzie będzie żył.
 WniosekMożna powiedzieć, że historia opowiedziana przez Ignacego Krasickiego jest podobna do tego, co dzieje się w  dzisiejszych czasach. Osoby urodzone w czasie pandemii nie wiedzą, czym jest wolność i np. brak noszenia maseczek, dlatego nie tęsknią za czasem sprzed pandemii. Wolność ceni tylko ten, kto jej zasmakował.
 Argument 2Można zauważyć, że ludzie od zawsze woleli ładnie opakowane kłamstwo od brzydkiej prawdy.
 Przykład 2Bajka „Malarze” porusza ten temat. Piotr był artystą, który pokazywał ludziom, jak świat i ludzie wyglądają naprawdę, za to Jan pokazywał ludziom świat taki, jakim chcieli go widzieć. Wszyscy chętniej kupowali obrazy u Jana, choć ich portrety odbiegały od rzeczywistości.
 Wniosek 2Dziś filtry we wszelkich portalach społecznościowych służą właśnie tuszowaniu prawdy, idealizowaniu rzeczywistości, a ich popularność świadczy o tym, że mentalność ludzi się nie zmieniła.
ZakończenieTeza + wniosek 1 + wniosek 2Podsumowując moje rozważania, można stwierdzić, że mimo upływu lat ludzie się nie zmieniają. Świat wygląda inaczej, panuje inna moda, ale ludzie znający wolność wciąż uważają ją za najwyższą wartość, istnieją też tacy, którzy lubią na nowo kreować siebie w internecie.