Czy ludziom potrzebne są drogowskazy? W rozprawce przypomnij te utwory literackie, które podpowiadają czytelnikowi, co jest istotne w życiu.

Co to są drogowskazy życiowe? Są to wartości, którymi kieruje się człowiek, wskazują mu cel w życiu. W pełni zgadzam się ze stwierdzeniem, że są one potrzebne. Literatura jest pełna wzorców, które mówią o tym, co jest istotne w życiu.  

Drogowskazy życiowe wskazują sens życia. Przykładem jest powiastka filozoficzna ,,Mały Książę” autorstwa Antoine’a de Saint Exupéry’ego. Tytułowym bohaterem jest mały, złotowłosy chłopiec, który wraz z Różą zamieszkuje planetę B-612. Wyrusza on w międzyplanetarną podróż. Na początku odwiedza małe asteroidy zamieszkane przez nieprzypadkowych dorosłych. Po rozmowie z nimi wie, że nie chce być jak Pijak – ogarnięty nałogiem, Król – żądny władzy, Próżny – zapatrzony w siebie, Biznesmen – skupiony tylko na pomnażaniu majątku, Latarnik – pracoholik czy Geograf, który zrezygnował z rozwoju. Na Ziemi spotkanie ze Zwrotniczym uświadamia mu, że nie należy marnować cennego czasu na życie bez celu. Kupiec uczy go, że warto dążyć do poznania siebie. Dopiero spotkanie z Lisem, który symbolizuje mądrość życiową, pokazuje mu inne wartości, o wiele lepsze. Uczy go, jak oswoić drugą osobę, jak być odpowiedzialnym oraz czym jest dojrzała miłość. Są to jedne z najważniejszych wartości w życiu każdego człowieka i powinny być sensem życia.  

Inne drogowskazy wskazują, jak być prawdziwym człowiekiem. Przykładem jest opowiadanie ,,Opowieść wigilijna” autorstwa Charlesa Dickensa. Ebenezera Scrooge’a poznajemy jako człowieka skąpego, zgryźliwego oraz pozbawionego empatii. Nie zawsze jednak był taki. Jako młody i ubogi, zaręczył się z Bellą. Mieli wspólne plany i cele. Dopiero gdy zarobił pierwsze pieniądze, zrezygnował z więzi z ludźmi, aby poświęcić się pracy. Nie chciał pomagać biednym. Nawet sobie na wszystko żałował. Wizyty duchów zmieniły go. Przestał być obojętnym na biedę innych. Dał pieniądze na leczenie małego Tima. Chodził z uśmiechem na twarzy, ze wszystkimi się witał. Przykład tego bohatera pokazuje nam, że bycie dobrym człowiekiem jest istotne w naszym życiu.  

Pragnę stwierdzić, że w pełni słuszna jest myśl, że ludziom potrzebne są drogowskazy. Pieniądze, żądza władzy, pracoholizm, zapatrzenie w siebie, brak umiejętności poradzenia sobie z problemami prowadzą do samotności, a dopiero miłość, przyjaźń i odpowiedzialność kierują do szczęśliwego życia. Obojętność wobec drugiego człowieka sprawia, że człowiek nie może być zadowolony. Uważam, że wartości opisane w powyższych lekturach są najważniejsze i powinny być drogowskazami w życiu każdego człowieka.

Przykładowa rozprawka napisana przez ucznia

Pomocne linki

Opowieść wigilijna – opracowanie i streszczenie

Mały Książę – streszczenie