Współczesna wersja mitu: Mit o Dedalu i Ikarze

W XXI wieku w Grecji bardzo rozpowszechniły się rajdy samochodowe. Najbardziej znaną i podziwianą  drużyną stała się ,,Europa’’. Jej prezesem i zarazem trenerem stał się Minos – lokalny milioner. Ochoczo inwestował w swoją kadrę. Z czasem zaczął  potrzebować kogoś, kto będzie konstruować samochody dla jego drużyny i ulepszać je.  

Wkrótce potem do ,,Europy’’ dołączył twórca Dedal. Był znany przede wszystkim ze swojego talentu i niezwykłej kreatywności . Bardzo szybko opatentował superszybkie auta i różnego rodzaju gadżety, które dawały drużynie Minosa pewną wygraną. Po jakimś czasie Dedal postanowił odejść od pracy i  założyć swoją własną ekipę rajdową. Jego przełożony nie zgadzał się na jego odejście i groził, że już nigdy nie będzie mógł pracować w tym zawodzie. Jego słowa były oczywiście prawdziwe. Wpływowy milioner miał znacznie większą przewagę prawną nad ”zwykłym’’ konstruktorem. Pomimo groźby Minosa, Dedal nadal brnął w swoich przekonaniach i opuszczał się w pracy.  

W końcu po wielu godzinach rozmyślania zaproponował mu układ. Jeżeli jego syn – Ikar- wygra wyścig z wybranym przez ,,Europę’’ zawodnikiem, to pozwoli mu spokojnie odejść i założyć własną działalność bez żadnych konsekwencji prawnych. Minos zgodził się. Zmyślny wynalazca w swojej pracowni skonstruował niezwykły i nowoczesny samochód dla swojego syna. Umieścił w nim wszystkie możliwe nowinki technologiczne i ulepszenia. Technologie greckiego geniusza nie były jeszcze do końca sprawdzone. Poza tym były niebezpieczne i nieprzewidywalne, dlatego ojciec ostrzegł Ikara przed rajdem następującym słowami: ,,Pamiętaj synu, żebyś nie jechał zbyt szybko. Wtedy wypadniesz z toru lub, co gorsza, wjedziesz w coś i pojazd się zapali. Z kolei zbyt wolna jazda spowoduje kolizję z inną, sąsiednią rajdówką albo zepchnięcie z drogi. Najlepiej ogranicz użycie moich urządzeń i jedź ostrożnie’’.  

Kiedy rozpoczął się wyścig, Dedal zajął miejsce na trybunach i obserwował rajd. Początkowo Ikar jechał zgodnie z jego instrukcjami. Utrzymywał się na jednym z pierwszych miejsc. Po kilku okrążeniach uczestnicy zbliżali się już do mety. Chcąc zostawić przeciwnika w tyle, Ikar  nacisnął pedał gazu i zaczął przyspieszać. Zgodnie z przewidywaniami Dedala samochód wpadł w poślizg i wjechał w bok trasy. Po chwili pojazd się zapalił. Wynalazca szybko pobiegł     na miejsce zdarzenia i próbował uratować syna. Bezskutecznie.  

Po całym wydarzeniu  Ikar został należycie pochowany przez tatę, a sam konstruktor wyjechał na odludną wyspę. Tam kontynuował swoją działalność. W samotności. Minos chciał go kiedyś odszukać, ale to mu się nie udało.  

Sam Dedal dożył sędziwego wieku. Jego spojrzenie na świat zmieniło Grecję na zawsze. 

Praca przygotowana przez ucznia

<< powrót do Opowiadania