„Opowieści z Narnii” – bohaterowie fantastyczni

<<powrót – Opowieści z Narnii – omówienie lektury

Warto pamiętać, że bohaterów w Narnii można podzielić na realistycznych oraz na fantastycznych, czyli tych, którzy zamieszkiwali Narnię.

Bohaterowie fantastyczni:

 • Biała Czarownica – choć podaje się za kobietę, w rzeczywistości jest potomkinią dżinów i olbrzymów. Bezprawnie zawładnęła Narnią i sprowadziła na nią wieczną zimę (bez Bożego Narodzenia). Otacza się równie okrutnymi istotami: wilkołakami, olbrzymami, karłami, strzygami i wiedźmami. Jest kobietą niezwykle wysoką o bladej cerze. Ma różdżkę, dzięki której wszystkich wrogów zamienia w kamień. Jest inteligentna, dlatego łatwo manipuluje Edmundem, potrafi też wykorzystać wiedzę dotyczącą Wielkich Czarów. Jest potężna i okrutna. Jej celem jest utrzymanie władzy za wszelką cenę.
 • Aslan – to potężny, groźny, ale przy tym dobry lew. Jest synem Władcy-Zza-Morza i opiekuje się Narnią oraz innymi krainami. Samo jego imię wyzwala w słuchaczach silne emocje – potęguje strach albo wzbudza odwagę. Wszyscy poddani ufają mu bezgranicznie i wielbią go. Jest niezwykle szlachetny, gotowy oddać życie za Edmunda. Okaleczony nie narzeka na swój los, wierząc w moc zaklęć sprzed początków czasu. Po zwycięstwie nad Białą Czarownicą nie pozostaje w Narnii, ponieważ nie jest lwem oswojonym.
 • pan Tumnus – faun, którego spotyka Łucja po wejściu do Narnii. Zaprasza ją na podwieczorek, myśląc o tym, że będzie musiał ją zdradzić. Gdy bliżej ją poznaje, żałuje tego, że w ogóle wziął pod uwagę zdradę i odprowadza ją do Latarni. Tym samym naraża swoje życie. Gdy Biała Czarownica dowiaduje się od Edmunda o tym, że Tumnus nie wykonał jej rozkazu dostarczenia jej każdego ludzkiego dziecka, zamienia go w kamień.
 • państwo Bobrowie – sympatyczne małżeństwo, które pomaga trójce dzieci dostać się do Kamiennego Stołu. Bóbr jest pracowity i rozważny, zna wszystkie historie i przepowiednie związane z Narnią i opowiada je dzieciom. Pani Bobrowa dba o zaopatrzenie dzieci, na wyprawę chce zabrać nawet maszynę do szycia, ale zostaje powstrzymana. Opiekują się dziećmi podczas całej podróży.
 • Święty Mikołaj – spotyka dzieci i Bobry, przekazuje im prezenty (pani Bobrowej maszynę do szycia, panu Bobrowi naprawienie tamy, Piotrowi miecz i tarczę, Zuzannie łuk i róg, Łucji sztylet i miksturę leczącą rany). Pojawia się w Narnii pierwszy raz od wielu lat, ponieważ dotąd mimo zimy nie miał do tego prawa.
 • Inni mieszkańcy Narnii:
  • karzeł – sługa Białej Czarownicy
  • Maugrim – wilk, szef Tajnej Straży Królewskiej
  • olbrzym Grzmotołup – pomaga wydostać się postaciom z Domu Czarownicy, które odczarowuje Aslan
  • driady, nimfy, lisy, wiewiórki, centaury, jednorożce, wiedźmy, strzygi, minotaury

<<powrót – Opowieści z Narnii – omówienie lektury