Świat przedstawiony w „Opowieści wigilijnej”

<<powrót – Opowieść wigilijna – omówienie lektury

Czas akcji

Wigilia Bożego Narodzenia oraz bożonarodzeniowy poranek w XIX wieku.

Miejsce akcji

Londyn. To czas, gdy Londyn był wyraźnie podzielony: bogaci i zamożni mieszkańcy oraz tysiące ludzi żyjących w skrajnej nędzy.

Bohaterowie

  • realistyczni

Ebenezer Scrooge – główny bohater; prowadzi swój kantor. Jest mężczyzną niesympatycznym, pozbawionym empatii, skupionym na pieniądzach. Zmienia się pod wpływem wizyt duchów – przechodzi wewnętrzną przemianę.

Fred (Alfred) siostrzeniec Scrooge’a, syn Fanny. Chce nawiązać relację z wujem, zaprasza go na Święta. Współczuje mu, że wybiera samotność.

Bob Cratchit – pracownik Scrooge’a, ma dużą rodzinę. Nie skarży się na swój los. Docenia to, że ma pracę. Dla niego najważniejsza jest żona i dzieci. Mimo biedy razem tworzą wspaniałą, rodzinną atmosferę i dom pełen miłości. Jego najmłodszy syn Tim jest niepełnosprawny i wsi nad nim widmo śmierci.

  • fantastyczni

duch Jakuba Marleya – dawny współpracownik Scrooge’a, który nawiedza go, by go przestrzec i zapowiedzieć wizyty kolejnych duchów. Sam dźwiga łańcuch wykuty z jego złych uczynków, skazany jest na wieczną tułaczkę i potępienie.

duchy: Przeszłych Świąt, Świąt Teraźniejszych i Przyszłych Świąt – to one zabierają Scrooge’a w podróż pokazują mu ludzi i zdarzenia, które prowadzą do wewnętrznej przemiany bohatera.

<<powrót – Opowieść wigilijna – omówienie lektury