Motywy literackie w „Opowieści wigilijnej”

<<powrót – Opowieść wigilijna – omówienie lektury

Pieniądze/Bogactwo

Cytaty, które warto wykorzystać w trakcie pisania rozprawki. Nie pochodzą z lektury, ale dotyczą wskazanego zagadnienia i mogę wzbogacić pracę:

„Pieniądze szczęścia nie dają”

„Nie jest bogatym ten, kto dużo ma, lecz ten, kto dużo daje”

„Żyje się za pieniądze, ale nie warto żyć dla pieniędzy.”


Ebenezer Scrooge wspinając się po szczeblach kariery, zapomniał o tym, co jest w życiu najważniejsze. Jego głównym i jedynym celem w życiu stało się pomnażanie majątku. Nie chciał utrzymywać relacji rodzinnych z siostrzeńcem (synem swojej ukochanej siostry), źle traktował swojego pracownika (płacił mu absolutne minimum, żałował drewna do paleniska w jego pomieszczeniu służbowym), nie chciał pomagać biedniejszym od siebie (uważał, że miejsce bezdomnych jest w przytułkach albo na cmentarzach). Miał skamieniałe serce, nie widział w swoim postępowaniu niczego złego. Był całkowicie oddany żądzy pieniądza. Okazało się jednak, że wizyty duchów zmieniły go, pokazały mu, jak bardzo czuł się samotny. Swój ból i strach na co dzień maskował, ale one unaoczniły mu, jak bardzo czuł się osamotniony. Zrozumiał, że pieniądze nie mogą mu przynieść szczęścia, jeśli dzięki nim nie będzie czynił dobra. Skoro je miał, stanowiło to pewne zobowiązanie wobec tych, którzy nie mieli.

Dickens świadomie poruszył ten temat, ponieważ sam obserwował obojętność majętnych londyńczyków wobec rzeczy żyjących na skraju ubóstwa ludzi mieszkających na obrzeżach miasta i w gorszych dzielnicach.

Przemiana bohatera/Bohater dynamiczny

Główny bohater pod wpływem wizyt duchów i wspólnych podróży w czasie zrozumiał, że jego dotychczasowe życie było pozbawione sensu. Duchy uświadomiły mu, jak wiele stracił i jak wiele może jeszcze utracić. Pod wpływem przeżyć w Scrooge’u zaszła przemiana – z opryskliwego, gderliwego, samotnego i skąpego człowieka stał się osobą hojną, radosną i szczęśliwą.

<<powrót – Opowieść wigilijna – omówienie lektury