Świat przedstawiony w lekturze „Mały Książę”

<<powrót – Mały Książę – omówienie lektury

Czas akcji

Czas nie jest określony. Wiadomo jedynie, że pobyt Małego Księcia na Ziemi trwał rok, w tym ostatnich 8 dni spędził na Saharze w towarzystwie Pilota.

Miejsce akcji

Akcja rozgrywa się na Saharze (akcja obejmuje jedynie 8 dni Pilota na Saharze). Fabuła obejmuje także pozostałe zdarzenia: na asteroidzie B-612, na planetach odwiedzonych przez Małego Księcia, na stacji kolejowej.

Bohaterowie

  • Mały Książę

Jasnowłosy chłopiec, który sam zamieszkuje planetę B-612. Jest niezwykle obowiązkowy (czyści wulkany, wyrywa pędy baobabów, później też opiekuje się różą). Jest samotny i pragnie poznać przyjaciela. Podczas swojej podróży wiele się uczy i dojrzewa (także do miłości). To chłopiec, który nie zawsze odpowiada na pytania, ale sam pytań zadaje bardzo dużo i nigdy nie ustępuje.

  • Pilot

To narrator w „Małym Księciu”. To dorosły mężczyzna, który pielęgnuje w sobie dziecko, nie zatracił dziecięcej wyobraźni. Gdy był mały, dorośli zabili w nim pasję rysowania. To on testuje innych dorosłych i ich wrażliwość, pokazując im swój rysunek z dzieciństwa.

  • Lis

Symbol mądrości i przyjaźni. Uczy Małego Księcia, czym jest przyjaźń. Tłumaczy, że proces oswajania jest długi, dlatego ludzie tak rzadko mają przyjaciół. To on zdradza chłopcu sekret: „Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu. Dobrze widzi się tylko sercem”.

  • Róża

Symbol piękna, kobiecości, trudnej miłości i próżności. Przybyła na planetę Małego Księcia w postaci ziarenka. Przygotowywała się do spotkania z nim a po rozkwitnięciu zaczęła być kapryśna i niezwykle wymagająca. Chciała na sobie skupiać całą uwagę chłopca. Kochała go, ale nie umiała mu tego okazać. Dla niego starała się pięknie wyglądać i pachnieć.

  • Mieszkańcy planet

Król, Pyszałek, Pijak, Bankier, Latarnik i Geograf – to uosobienie wad ludzi dorosłych.

  • Żmija pustynna

Mądre zwierzę, które Mały Książę spotyka od razu po wylądowaniu na Ziemi. Mówi mi o swojej potędze, o tym, że ma większą władzę od kogokolwiek – potrafi odesłać każdego tam, skąd przybył. Po roku pobytu na planecie Mały Książę wraca do żmii i prosi ją o pomoc w powrocie do róży.

<<powrót – Mały Książę – omówienie lektury