Rozprawka: Czy „Mały Książę” jest książką, która może czegoś nauczyć?

<<powrót – Mały Książę – omówienie lektury

Literatura jest źródłem wielu mądrości i wskazówek życiowych. Czytelnicy szukają w niej odpowiedzi na wiele pytań. Jestem przekonana, że jedną z wartościowych książek, które odkrywają życiowe prawdy i mogą człowieka wiele nauczyć jest lektura „Mały Książę”. Swoją tezę uargumentuję w poniższej pracy.

Najmocniejszym argumentem, który należy przytoczyć, jest fakt, że „Małego Księcia” klasyfikuje się jako powiastkę filozoficzną. Z samej definicji wynika, że utwór niesie w sobie przesłanie, próbuje dać odpowiedzi na pytania nurtujące człowieka. W książce Exupery’ego padają pytania o sens śmierci, o przyjaźń i trudne relacje, o wartości ważne w życiu człowieka.

Warto zauważyć, że lektura przesycona jest sentencjami – złotymi myślami, które zawierają w sobie wiele prawd, o których dzisiejszy człowiek zapomina. Słowa takie jak: „najważniejsze jest niewidoczne dla oczu” czy: „na zawsze jesteś odpowiedzialny za to, co oswoiłeś” powinny stanowić drogowskazy dla wszystkich ludzi chcących żyć pełnią życia.

O słuszności mojej tezy świadczy też fakt „Mały Książę” to przede wszystkim piękna nauka o wartości przyjaźni, o trudach związanych z budowaniem relacji, o potrzebie bycia z drugim człowiekiem. To opowieść, z której wiedzę o życiu mogą czerpać tak dzieci, jak i dorośli.

Podsumowując rozważania, chciałabym podkreślić, że „Mały Książę” jest niezwykle wartościową lekturą. Daje liczne wskazówki dotyczące życia – wystarczy jedynie chcieć z nich skorzystać. To książka, które jeszcze przez wiele lat nie straci na swojej aktualności.

<<powrót – Mały Książę – omówienie lektury