Makbet – streszczenie szczegółowe, akt II

<< Makbet – streszczenie (akt I) i opracowanie

Scena 1

Banquo, Fleance i Makbet
Banquo, Fleance i Makbet, rys. Polonistka Youtuberka

Noc. Banquo i jego syn Fleance przemierzają nocą dziedziniec zamkowy. Spotykają Makbeta, którego Banquo informuje o tym, że król się położył w dobrym humorze a przed snem obdarował mieszkańców zamku prezentami (Lady Makbet otrzymała diament). Rozmawiają półsłówkami na temat przepowiedni wypowiedzianej przez czarownice – Makbet mówi przyjacielowi, że ten zyska cześć, jeśli przyłączy się do niego w odpowiedniej chwili. Banquo odpowiada słowami: „Jeśli jej nie stracę, chcąc ją powiększyć, lecz nadal zachowam serce bez winy i wierność bez skazy, wówczas usłucham”.

Makbet zostaje sam i widzi przed sobą sztylet.

sztylet
sztylet, rys. Polonistka Youtuberka

Złudzenie prowadzi go w stronę komnaty Duncana, do której zmierzał. Sztylet obrazuje zamysł zrodzony w głowie mężczyzny. Słychać dźwięk dzwonu.

Scena II

rys. Polonistka Youtuberka

Lady Makbet w monologu oznajmia, że sama była gotowa zabić Duncana. Słyszy krzyk sowy. Przez chwilę obawia się, że nie wszystko poszło zgodnie z planem. Wtedy wchodzi Makbet i mówi, że dokonał mordu.

zamordowany Duncan
zamordowany Duncan, rys. Polonistka Youtuberka

Relacjonuje przebieg zdarzeń: pokojowcy przebudzili się, ale zmożeni alkoholem usnęli ponownie, choć w półśnie wspomnieli o morderstwie. Makbet zastanawia się, dlaczego na słowa jednego z nich „Strzeż nas, Boże” nie mógł odpowiedzieć „Amen”. Lady Makbet strofuje go, mówiąc, że nie może sobie zaprzątać tym głowy, by nie dopuścić do choroby psychicznej. Nakazuje mu zmyć z rąk krew. Zauważa, że mąż wciąż trzyma w ręku sztylety. Makbet nie jest jednak w stanie odnieść ich na miejsce zbrodni, dlatego kobieta robi to sama.

plamy krwi na dłoniach Makbeta
plamy krwi na dłoniach Makbeta, rys. Polonistka Youtuberka

Słychać kołatanie na zewnątrz. Makbet drży ze strachu. Obawia się, że nie uda mu się zmyć plam krwi z dłoni (że prędzej zafarbuje całą wodę w oceanie na czerwono niż zmyje krew). Wraca Lady Makbet, która służących króla ubrudziła krwią Duncana. Widzi swojego męża w stanie szoku i zarzuca mu utratę niezłomności. Doprowadza go do porządku. Nakazuje mu przywdzianie nocnej odzieży, by nikt nie zorientował się, że dotąd nie poszedł spać. Kołatanie powtarza się. Makbet kończy scenę słowami: „Oby Duncana mógł zbudzić ten łomot!”

Scena III

Macduff
Macduff, rys. Polonistka Youtuberka

Do zamku przybywają Macduff i Lenox. Król prosił ich, by przybyli wcześnie. Chwilę rozmawiają z Odźwiernym (między innymi o dwojakich skutkach spożywania alkoholu) po czym zwracają się z pytaniem do Makbeta, czy król już wstał. Makbet wskazuje drzwi do komnaty króla. Lenox komentuje wyjątkową burzę, która szalała w nocy. Do środka wchodzi Maduff, który po chwili wraca i krzycząc, informuje o morderstwie. Wrzawa, Macduff nakazuje bicie w dzwon. Wchodzi Lady Makbet, która nie może uwierzyć w to, co słyszy. Makbet zdaje sobie sprawę, że od tej chwili nie ma już odwrotu i musi stać się bezwzględny. Przybywają synowie króla, Malcolm i Donalbain, którzy dowiadują się o śmierci ojca. Z komnaty króla wychodzi Makbet, który mówi, że w gniewie i dzikim szale zabił pokojowych króla. Wszyscy ustalają, że za chwilę spotkają się w Sali głównej, by przedyskutować sprawę i dalsze kroki. Synowie Duncana nie zjawiają się na obradach, gdyż zaczynają obawiać się o własne życie. Malcolm postanawia uciec do Anglii, Donalbain do Irlandii.

król Makbet
król Makbet, rys. Polonistka Youtuberka

Scena IV

Rosse, jeden z dostojników szkockich, rozmawia ze starcem o wydarzeniach poprzedzających mord i o ich nietypowości (sowa polująca jak sokół, zdziczenie koni Duncana). Przybywa Macduff, który informuje ich o tym, że zabójcami króla byli jego pokojowcy. Trudno jednak wskazać motyw, dlatego podejrzenie spada na synów Duncana, którzy tuż po jego zamordowaniu uciekli. Nowym królem został Makbet. Jego koronacja ma nastąpić w Scone, dokąd wybierze się Rosse. Macduff rusza do Fife.

<< Makbet – streszczenie (akt I) i opracowanie

Makbet – streszczenie szczegółowe – akt III >>