„Chłopcy z Placu Broni” – świat przedstawiony

<<powrót – Chłopcy z Placu Broni – omówienie lektury

Czas akcji

1889 r. – taka data widnieje na pieczęci Związku Kitowców; ważne, że jest to II połowa XIX wieku.

Miejsce akcji

Budapeszt (Węgry)

Bohaterowie

  • Erno Nemeczek – drobny, wątłej budowy ciała 11-latek; w grupie pełni funkcję szeregowca, koledzy go wykorzystują; Nemeczek nie skarży się na swój los, cieszę się tym, że jest częścią grupy, jest jej całkowicie oddany. Z czasem okazuje się, że jest odważny, niezwykle honorowy i gotowy do najwyższych poświęceń.
  • Janosz Boka – czternastoletni przywódca Chłopców z Placu Broni. Jest autorytetem dla swoich kolegów. Ma dobry charakter – jest sprawiedliwy, potrafi przyznać się do błędu, nie jest mściwy. Opiekuje się Nemeczkiem, gdy zauważa, że jest chory. Wydaje się być nad wiek dojrzały.
  • Deżo Gereb – jeden z Chłopców z Placu Broni. Nie jest zadowolony z tego, że Boka jest ich przywódcą, bo sam ma zapędy liderskie. Niezadowolony ze swojej pozycji zdradza swoją grupę i przechodzi do drużyny przeciwników, Czerwonych Koszul. Przekazuje im niezbędne informacje do zdobycia Placu. Gdy Nemeczek trafia w ręce Czerwonych Koszul i odmawia przystąpienia do nich, mówiąc, że zdrada jest czymś najgorszym, do Gereba dociera, co zrobił. Żałuje swojego postępowania i chce wrócić do Boki. Chłopcy nie od razu go przyjmują, ale w końcu wraca w ich szeregi i z oddaniem walczy o plac.
  • Feri Acz – przywódca Czerwonych Koszul; jest silny i postawny, chłopcy bez dyskusji wykonują jego polecenia; docenia odwagę i postawę Nemeczka, ale gdy ten odmawia przystąpienia do ich drużyny, nakazuje go wykąpać. Jest surowy i nieprzejednany. Z drugiej strony bardzo martwi się o zdrowie Nemeczka, chłopiec wzbudza w nim podziw i ogromny żal.
  • pozostali Chłopcy z Placu Broni: Czele, Czonokasz, Kolnay, Barabasz, Weiss
  • pozostali członkowie Czerwonych Koszul: Sebenicz, bracia Pastorowie

<<powrót – Chłopcy z Placu Broni – omówienie lektury