<<powrót – Kamienie na szaniec– omówienie lektury
Mały Sabotaż to akcje, które miały dwa główne cele:
- dodać otuchy ludności cywilnej Warszawy, pokazać jej, że Podziemie działa
- wystraszyć Niemców, pokazać im, że choć pokonali Polaków, to w każdej chwili mogą spodziewać się agresji z ich strony, że naród nie śpi i będzie walczył
Były to akcje bez użycia broni, granatów czy materiałów wybuchowych.
Najważniejsze działania w ramach Małego Sabotażu:
- tłuczenie szyb zakładów fotograficznych, które na swoich wystawach ustawiały fotografie przedstawiające Niemców. Tutaj wybija się Alek i za jednym razem niszczy cztery witryny przy jednej z głównych ulic. (Pomaga mu w tym huk tramwaju przy Marszałkowskiej.) Akcja powoduje, że zdjęcia znikają z wystaw.
- zniechęcanie polskiej publiczności do chodzenia do kina. Tutaj Rudy maluje napis przy Rakowieckiej: „Tylko świnie siedzą w kinie”. Sale kinowe są regularnie gazowane. Te działania nie przynoszą rezultatów, ludzie pragnąc adrenaliny, chodzą do kina właśnie do najczęściej gazowanych sal. W kinie grane są filmy propagandowe a dochód z seansów przeznaczony jest na armię niemiecką.
- Akcja przeciwko Paprockiemu przy ulicy Madalińskiego. Mężczyzna jest pośrednikiem w sprzedaży prasy niemieckiej (chłopcy piszą do gazet, że sprzedaje słoninę, że ma na sprzedaż węgiel, nękają go telefonami – odpowiedzialni są Rudy i Alek). Akcja przynosi efekt.
- Rysują żółwie na murach, które zachęcają Polaków do powolnej pracy na rzecz okupanta.
- W pewnym okresie zamieniają literę V malowaną na murach i słupach (zwycięstwo Niemiec) na Deutchland verloren (Niemcy zgubione).
- Zośka i Rudy przeprowadzają akcję zagazowania klientów sklepu z wędlinami na Nowym Świecie. Okazuje się, że kłódka jest za mała i Rudy naraża się na niebezpieczeństwo. Akcja zaliczana do nieudanych.
- Zrywanie flag niemieckich (Alek z budynku PKO w centrum miasta, Rudy z budynku Zachęty aż trzy niemieckie flagi).
- Rysowanie kotwic – znaku Polski Walczącej (Tu Zośka maluje ich najwięcej i otrzymuje pseudonim Kotwicki).
- Manifestowanie barw narodowych z okazji świąt 11 listopada i 3 maja.
- Usunięcie przez Alka niemieckiej tablicy z pomnika Mikołaja Kopernika z okazji urodzin astronoma (stąd Alek otrzymuje pseudonim Kopernicki).
- Drażnienie okupanta ingerowaniem w ogłoszenia: zamiast „Jedźcie z nami do Niemiec” powstało „Jedźcie sami do Niemiec”.