„Balladyna” – streszczenie Aktu IV

<<powrót – Balladyna – omówienie lektury
<< Streszczenie – akt III

Scena 1

W zamku odbywa się uczta, na którą zostali zaproszeni okoliczni arystokraci. Wśród gości znajduje się także król dzwonkowy w koronie, czyli Grabiec. Balladyna nie rozpoznaje go. Widać, że łączy ją coś z Kostrynem, choć publicznie starają się to ukryć. Zgromadzeni mężczyźni rozmawiają o pochodzeniu, o herbach i pytają Balladynę o jej korzenie. Ta tworzy swoją wymyśloną tożsamość (nie chce się przyznać, że pochodzi ze wsi).

W tym momencie do sali wchodzi Wdowa prosząc Balladynę o pomoc (ubranie i jedzenie). Balladyna obawia się tego, że zostanie zdemaskowana, dlatego wypiera się matki. Udaje, że widzi ją pierwszy raz, że ktoś przypadkiem wpuścił żebraczkę do zamku. Nakazuje ją wyrzucić na zewnątrz, mimo szalejącej za oknem burzy.

Do zamku wbiega posłaniec od Kirkora. Informuje, że Kirkor pokonał uzurpatora. Chce przekazać władzę prawowitemu władcy – temu, który ma koronę (Kirkor jest przekonany, że ma ją Pustelnik). Oczy wszystkich kierują się na Grabca, bo to on ma koronę.

Balladyna popada w obłęd. Słyszy piosenkę o śmierci Aliny, czuje zapach malin, widzi ducha zmarłej, traci przytomność. Kostryn zrzuca to na zmęczenie i kończy ucztę.

Scena 2

Kirkor dowiaduje się od Pustelnika, że ktoś ukradł koronę. Decyduje się nie wracać do zamku, ale udać się do Gniezna i pokonać złodzieja korony, by tę sprawę zakończyć raz na zawsze. Pustelnik nie wyjawia mu tajemnicy Balladyny.

Po wyjściu Kirkora do Pustelnika trafia Wdowa. Okazuje się, że po opuszczeniu zamku trafił ją piorun i wypalił jej oczy. Odrzucona przez córkę, niekochana, samotna postanowiła popełnić samobójstwo, ale pod jej ciężarem ułamała się gałąź, na której chciała zawisnąć. Ma ogromny żal do córki, ponieważ chciała od niej jedynie odrobinę miłości.

Scena 3

W komnacie, w której śpi Grabiec, rozmawiają Chochlik i Skierka. Ich zadaniem jest pilnowanie ukochanego Goplany. Nic jednak nie wskazuje na to, że ma się coś wydarzyć, dlatego odlatują.

Scena 4

Balladyna zabiła Grabca, ponieważ podczas uczty dostrzegła na jego głowie koronę Popielów. Wiedziała, że korona oznacza władzę. Gdy roztrzęsiona opuszczała komnatę zamordowanego, spotkała na schodach Kostryna. On miał podobny plan (właśnie szedł zabić Grabca, ale Balladyna go uprzedziła.

Scena 5

Kostryn informuje Balladynę o planie Kirkora. Wie, że ten powrócił do Gniezna, by oczekiwać tam osoby, która ukradła koronę i ją zgładzić. Wiedzą, że z Kirkorem są jego ludzie. Postanawiają więc przekupić ludzi Kirkora pozostałych w zamku, by walczyli z nimi przeciwko swojemu panu.

Okazuje się, że Balladyna spodziewa się dziecka – obawia się, czy jej wina nie przejdzie na nienarodzonego człowieka.

Balladyna i Kostryn postanawiają zgładzić Pustelnika, ponieważ on jako jedyny zna tajemnicę kobiety.

Streszczenie – akt V >>
<<powrót – Balladyna – omówienie lektury